ESTONIAN OPEN 2019 - 2. místo reprezentanta Michala Kratochvíla na mezinárodním turnaji v Estonsku

Estonian Open 2019

ve dnech 27. listopadu - 1. prosince 2019 v Tallinu v Estonsku

Byl to slyšící turnaj, který se započítával do žebříčku světového rankingu ITTF.

Ve středu 27. 11. jsem hlavně měl cestovní den. Jel jsem autem z Nového Jičína na letiště v Krakově. Poté letadlem do Tallinu s přestupem ve Varšavě. Přestup byl rychlý a hlavně bezproblémový. V Tallinu jsem přistál v 17:20, na letišti na hráče čekal jeden průvodce, který nás odvezl na hotel. Ještě ten den jsme jeli z hotelu na halu, která byla 20min. jízdy busem daleko. Na hale jsme povečeřeli a potrénovali.

Hala byla velká, měla 16 stolů, zde hrát nebyl problém, akorát byly na turnaji jiné hrací míčky, než na které jsem byl zvyklý. Organizačně to tu bylo určitě lepší než na jiných turnajích pro sluchově postižené. Rozhodčí byli kvalifikovaní. Co se týče stravování, tak v hotelu byla snídaně, oběd a večeře byla pro hráče zajištěna na hale.

r1

Ve čtvrtek 28. 11. se hráli týmy mužů, žen tak i juniorů a kadetů.

V týmu se mnou byl jediný  český zástupce Jiří Martinko,  kterému je 20 let. My dva se známe z Ostravy, kde hrával Extraligu a momentálně hraje v Německu. Je v širším kádru české reprezentace. Pro mě to byla velká čest si s ním zahrát.

Hrálo celkem deset týmu. Hrálo se na dva vítězné, při počtu 1:1 se hrála závěrečná čtyřhra.

První kolo jsme měli volný los. V druhém kole jsme dostali Island, náš zápas se hrál v 14:00 hodin.

První zápas v našich barvách zahájil Jiří Martinko, kde jsme si věřili na naši kvalitu.

Ulfarsson Magnus Gauti

-

Martinko Jiří

1 : 3

/2:11, 5:11, 14:12, 10:12/

Zprvu Jiří začal výborně, kontroloval celé dva sety. Soupeř byl bez šance, ale ve třetím setu začal Islanďan hodně riskovat a zásluhou byl odměněn. Jiří tak musel bojovat i ve čtvrtém setu, kde si pohlídal koncovku setu i díky změny stylu servisu.

Do druhého zápasu naskočil Michal Kratochvíl proti Rodriguez Ingi Darvis

Rodriguez Ingi Darvis

-

Kratochvíl Michal

1 : 3

/3:11,11:6,8:11,9:11/

Michal v prvním setu dominoval, ale ve  druhém setu Rodriguez hrál krásně na bekhendu. Michal musel změnit taktiku. Hrát hodně na faleš a tlačit více do forhendu. Zápas nakonec zvládl.

Island - Česká republika              0 : 2

Postoupili jsme do Semifinále a setkali jsme se s nasazeným Izraelem. Věděli jsme, že nás čekají těžké zápasy, protože to byli reprezentanti Izraele.

S Jirkou jsme se domluvili, že nastoupí jako jednička a taky nastoupil proti nejlepšímu Izraelci Tauber.

Tauber Michael

-

2 : 3

/11:7,9:11,11:7,11:13,1:11/

Jiří měl ze začátku problém s jeho servisem. Než si na soupeřův servis zvykl a byl přísnější v mezihře, tak se jeho hra velmi se zlepšila a dokázal mu konkurovat. Ve čtvrtém setu prohrával dokonce o mečbol. Tím že to otočil a vyhrál, se ukázalo i v posledním setu, jak se dostal do formy. Dominoval svou agresivní hrou a soupeře zničil.

Do druhého zápasu opět nastoupil Michal Kratochvíl.

Shusterman Yonatan

-

3 : 0

/12:10,11:8,11:8/

Michal svoji možnou šanci v prvním setu nevyužil a bohužel ji nezakončil vítězně a stálo ho to i v dalších setech, kde se nedokázal prosadit svou útočnou hrou. Často chyboval a měl problém s příjmem servisu soupeře. To ho stálo zápas, prohrál 0:3.

Přišel rozhodující zápas, kde nás čekala čtyřhra. Naposledy jsme čtyřhru hráli s Jirkou ještě v kadetech před několika lety.

Shusterman Yonatan,

-

2 : 3

/11:5,8:11,11:4,6:11,4:11/

V prvním setu jsme si mysleli, že nemáme o co hrát. Úplně nás zničili. Přesto jsme zkusili zabojovat, ale když se hráči vyměnili při servisech, tak na příjmu jsme měli výhodu. Druhý set jsme zahráli lépe, ale při třetím setu nám opět  nesedělo jejich rozestavění jako v prvním setu. Ve čtvrtém setu jsme měli zase lepší výhodu při servisu a byli jistější. V posledním setu jsme věděli, že musíme zariskovat a hrát aktivněji. Michal svoje první balóny zariskoval úspěšně. Vedli jsme 5:1 a už jsme to v poklidu dohráli. Pátý set nám vyšel mistrovsky. Za to jsme byli rádi, že jsme je nakonec vyřadili.

Izrael - Česká republika               1: 2

Byl to nás to velký úspěch, že jsme je vyřadili a ve finále na nás čekal SVK/POL tříčlenný tým ve kterém je Michalův věčný přemožitel Thomas Keinath, nebezpečný mladý Wang Yimu, a Klamut Jaroslaw.

V 19:00 hodin jsme hráli finále týmu.

S Jirkou jsme se domluvili, že já nastoupím proti Thomasovi Keinathovi, Michal si to přál, ať do budoucna najde taktiku na různých Deaf turnajů. Ale taky to tak dopadlo tak, jak jsme čekali.

Michal Kratochvíl

-

Thomas Keinath

1 : 3

/4:11,10:12,11:8,6:11/

V prvním setu Michal opět nedokázal přijímat servis soupeře, přesto se snažil hrát to bekhendovým flipem. Dění ve druhém setu rozhodl jeden míček. Byla to dlouhá výměna forhendové přestřelky, ve kterém Michal bohužel těsně prohrál a ten set také ztratil, což byla škoda. Ve třetím setu nezbývalo Michalovi než riskovat a hrát ostře. Což se povedlo, ale Thomas si pohlídal čtvrtý set a tím to haslo. Jinak šance byla, Michal aspoň bojoval.

Jiří Martinko

-

Wang Yimu

0 : 3

/11:13,4:11,6:11/

Jiří měl v prvním setu obrovskou šancí, kterou neproměnil, což byla škoda. Wang je špičkový hráč z Číny. Doménou tohoto zápasu byly Wangovi extra silné forhendy doplněné o výborný servis. Poznámka: Taky Wang prohrál jen ve finále singlů mužů.

Česká republika - Slovensko/Polsko     0 : 2

Přesto jsme si neudělali ostudu a získali jsme krásné druhé místo!

r2

Výsledky najdete na odkazu zde:

Účastnici:

V pátek 29. 11. startoval turnaj singlu ve všech kategorií.

Věděl jsem, že v prvním kole mám volný los. Tak jsem se mohl v klidu vyspat a najíst se na hotelu. Druhé kolo jsem měl hrát až odpoledne v 14 hodin.

Jinak pro poznámku: turnaj v single se hrál na čtyři vítězné sady. Další novinka, kterou jsem nevěděl, byla, že když vypadnu v k.o  systému, tak můžu dál hrát. Hrálo se na dvě porážky až  do přesného umístění, což jsem nikdy nehrál na turnajích.

-

Tilkin Tal /ISR 1/

4 : 2

/7:11,13:11,11:8,6:11,11:9,11:8/

Ze začátku jsem se nemohl dostat do hry, jelikož soupeř nebyl vůbec špatný. Měl dobrou kontrolu na bekhendu a ve forhendu byl razantně tvrdý. Podobná hra jakou jsem měl já. Ale ve druhém setu jsem měl trochu štěstí v koncovce. Pak už jsem se chytil. Byl jsem rozehraný a snažil jsem se pak hrát hodně faleš, což mu dělal problém. Překvapilo mě, jak každý balón šotoval. Musím ocenit jeho velmi bojovný výkon, jakým způsobem hrál, ale i to mě neovlivnilo. Hrál jsem si svoji hru a díky tomu jsem tento zápas zvládl.

Bohužel ve třetím kole jsem se opět a zase setkal s Thomasem Keinathem. Nic jiného mi nezbývalo než zkusit zase zabojovat a zkusit ho porazit.

-

Thomas Keinath (SVK)

2 : 4

/4:11,12:10,12:10,4:11,5:11,7:11/

V prvním setu jsem zase měl problém s jeho servisem a dostal jsem bůra. Ale potom jsem začal hrát já aktivněji, zkoušel jsem více na jeho servis hrát bekhendovým flipem, z toho jsem se těžil. Pár krásných výměn jsme zahráli. Potom změnil servis, často jsem nerozpoznal jeho servis, protože zakrýval. Bohužel jsem neudržel tempo, byl lepší. Pořád věřím, že jednoho dne se to otočí a porazím ho J

Tento hrací den se pro mě uzavřel a už jsem nehrál.  Ale další den jsem už hrál K. O systém o umístění.

Sobota 30. 11.

Čekal mě těžký den, když jsem věděl, že můžu ještě uspět. Ještě jsem mohl zabojovat o nejvyšší příčky. Dneska jsem si věřil na svoje čtyři zápasy, které jsem mohl vyhrát.

Dá se říct, že to byla útěcha, kde je možnost se dostat na vyšší příčky.

V prvním kole jsem mel Izraelce AVIVI Itay .

-

Avivi Itay (ISR)

4:1

/11:5,11:7,11:6,5:11,11:8/

Byl jsem lepším hráčem, hlavně to byl ještě mladý a nezkušený kadet. Celý zápas jsem si pohlídal, hrál svým tempem.

Ve druhém zápase na mě čekal nebezpečný Estonec  Strogov Stanislav, který byl v juniorech ve čtvrtfinále. Měl jsem z něj respekt, ale nakonec to nebyl takový oříšek, jak jsem čekal.

-

Strogov Stanislav (EST)

4:0

/11:3,11:5,11:4,11:4/

Od začátku jsem byl útočnější. Jeho servis mi nevadil. Za to s mým servisem nedokázal vypořádat. Byl jsem bezpochyby lepším hráčem. Výsledek hovoří za vše.

V dalším zápase na mě čekal další Izraelec, který byl v osmifinále a právě Jiří Martinko ho vyřadil.

-

Shushan Eitay (ISR)

4:1

11:4,12:14,11:4,11:8,11:8

V prvním setu jsem si myslel, že je to velmi slabý hráč. Záhy jsem pochopil, že se velmi pletu. Ve druhém setu se mi dokonce vyrovnal a hodně balónů uměl vracet nazpět. Stále jsem musel být tvrdší a ostřejší. Jinak jsem si to pohlídal až do konce zápasu a zůstal na vítězné vlně.

Závěrem dnešního hracího dne na mě čekal ještě poslední zápas, kde jsem dostal možnost hrát druhý den ještě o vyšší příčky, což mě velice překvapilo. Únava už na mě byla znát, protože v 20:00 večer jsem hrál svůj poslední zápas. Bylo to pro mě těžký se na zápas zkoncentrovat, co se týče po fyzické a psychické stránce.

-

Kogans  Daniels (LAT)

4:0

/11:9,11:8,12:10,11:7/

Na první pohled to vypadá, že jsem zvítězil hladce 4:0, ale opakem je fakt, že v každém setu jsem s ním bojoval až do konce. Rozhodovali koncovky, kde jsem uplatnil svoje zkušenosti a počkal si na jeho chyby.

Byl jsem rád, že jsem dneska všechno zvládl vyhrát. Dostal jsem tedy možnost zítra bojovat o nejvyšší příčky.

Neděle 1. 12.

Když jsem zjistil, že se můžu umístit na třetím místě. Tak to byla příjemná novina. Fyzicky jsem byl už celkem unavený, bylo znát, že moje tělo odehrálo v minulých dnech spoustu zápasů. Nyní k pavouku, kde na mě čekala izraelská jednička Tauber Michael, který vypadl ve čtvrtfinále.

-

Tauber Michael (ISR)

0:4

/6:11,5:11,1:11,4:11/

Bohužel Tauber mi stylistickou hrou vůbec neseděl. Byl velice rychlý. Když jsem zaútočil, ihned jsem dostal rychlý protiútok. Do toho mi neseděl ani jeho servis. Nevěděl jsem jak na něj hrát a tím i šanci jak vyhrát.

To je přesně ten typ soupeře, se kterým jsem neměl bohužel co hrát. Už jsem psychicky opadal.

Čekali mě ještě další dva zápasy. Což už bylo pro mě po tom všem náročné. Čekal na mě další Izraelec. Ano bylo jich tady asi 30. J

-

Israeli Tal (ISR 1)

1:4

9:11,6:11,11:7,5:11,8:11

Od začátku zápasů jsem byl pomalý, pasivní. Velký problém mi dělalo hrát rychlou mezihru, ve všem byl soupeř lepší. Nestíhal jsem jeho topsiny. Bohužel byl lepší. Byl mladý, rychlý a dravější.

Poslední zápas jsem hrál o 11. místo!

Čekal mě juniorský Izraelec, který hraje taky obrannou hru s forhendovým útokem. Já jsem expert na obranu, ale v tu dobu jsem byl tak unavený, že jsem se s ním hodně trápil.

-

Kochli Jonathan (ISR 2)

4:3

/6:11,11:1,11:7,11:8,8:11,15:13,12:10/

Zápas trval cca 45min.

První set, než jsem se rozhýbal, jsem prohrál.  Poté jsem ukázal, jakou tvrdou ránu forhendem mám. Soupeř si během zápasu na to zvykl a nebyl vůbec špatný. Pochytal toho dost. Když jsme dospěli do sedmého setu, byl jsem vcelku pod tlakem. Dost lidí se na nás koukalo,  tak jsem se pořádně hecnul i diváky okolo pobavil. Tím jsem to vyhrál a byl jsem za to moc rád.

Skončil jsem na pěkném 11. místě. Myslím si, že je to dobrý výsledek. Hodně poznatků jsem si z toho vzal. V singlech bylo moje skóre 6 výher, 3 prohry. Bylo to náročné hrát turnaj 3-4 dny. Chci poděkovat všem, kteří mi k tomu dopomohli. I spoluhráči Jiří Martinkovi za parťáka v týmu. Bez něho bych neměl medaili.