Mistrovství České republiky neslyšících jednotlivců a družstev mužů, žen a mládeže ve stolním tenise ve dnech 15. - 16. února 2020 v Brně

a

V sobotu 15. února 2020 se v Brně konalo Mistrovství České republiky neslyšících jednotlivců mužů, žen a mládeže ve stolním tenise. Pořadatelem byl klub SKN Brno pod záštitou MŠMT (Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy). Celé mistrovství probíhalo ve sportovní hale TTC Moravská Slavia Brno, z.s., ul. Vojtova 12, kde byly k dispozici stoly Butterfly a hrálo se plastovými míčky Donic. Celkem se přihlásilo 28 hráčů, z toho 21 mužů (včetně 2 mládež chlapci) a 7 žen (včetně 2 mládež dívky). Hráči pocházeli z 5 různých klubů: domácí SKN Brno, SKN Plzeň, SK Olympia Praha SPS, I. PSKN Praha a TJ Slovan Zlín. Turnaj byl zahájen proslovem Evy Borovičkové v zastoupení za Radka Probošte a poté předsedkyně STK stolního tenisu Jitka Mazuchová vysvětlila, jakým systémem se bude hrát. Byl u toho kvalifikovaný rozhodčí Pavel Halas (STK JmSST). Pak byla zahájena soutěž jednotlivců, kde byly hráči rozlosováni do šesti skupin dle nasazovacího žebříčku. Ve skupinách se hrálo na tři vítězné sety a z každé skupiny postupovali první dva hráči do vyřazovacího systému finálové pavouka PlayOff, který se hrál na čtyři vítězné sety. Jenom v zápase o 5. místo se hrálo dle domluvy na 3 vítězné sety. Z každé skupiny postupovali třetí a čtvrtí hráči do vyřazovacího systému pavouka útěchy PlayDown, který se hrál na tři vítězné sety. Utkání u mládeže chlapců a dívek se hrálo na čtyři vítězné sety. Mistrem ČR mládež dívky se stala Darina Hajíčková a druhá byla Miriam Lipovská, obě ze SKN Brno. Mistrem ČR mládež chlapci se stal Martin Benovič, druhý byl Samuel Wirth, oba ze SK Olympia Praha SPS. Mistrem ČR mezi muži se stal osminásobný mistr Michal Kratochvíl ze SKN Plzeň, na druhém místě si umístil Jaroslav Helus ze SKN Plzeň a na třetím místě se umístili Roman Šlechta a David Grym, oba ze SK Olympia Praha SPS. Mistrem ČR u  žen se stala po třiadvacáté mistryně Jitka Mazuchová ze SKN Brno, na druhém místě si umístila nejmladší třináctiletá Darina Hajíčková ze SKN Brno a na třetím místě si umístila Soňa Iškovská z TJ Slovan Zlín.  Po ukončení soutěže bylo vyhlašování výsledků. Předávaly se medaile mládeži chlapcům a dívkám, poháry a diplomy ženám a mužům, kteří se umístili na 1. - 3. místě. Nejmladší účastnící dostali poháry za účast. Atmosféra byla výborná. Bylo vidět, že hráči soutěžili s nadšením a s chutí. Byl to super den.

Ve druhém dni bylo přihlášeno 12 družstev (včetně 2 družstev žen a družstev mládež chlapci) ze tří různých klubů :  domácí SKN Brno A, B, C, D, E, SKN Plzeň A, B, C, D a SK Olympia Praha SPS A, B, C. Turnaj byl zahájen proslovem Evy Borovičkové a poté předsedkyně STK stolního tenisu Jitka Mazuchová vysvětlila, jakým systémem se bude hrát. Byl u toho kvalifikovaný rozhodčí Pavel Halas (STK JmSST). Pak byla zahájena soutěž družstev mužů, žen a mládeže, všichni hráli společně. 12 družstev bylo rozděleno do dvou skupin. Hrálo se systémem tak, že každé družstvo ve skupině hrálo s každým družstvem na dva vítězné zápasy. Nejprve se hrály dvě dvouhry a v případě nerozhodného stavu 1:1 pak rozhodovala závěrečná čtyřhra. Z každé skupiny postoupily první 2 družstva dále do finálového pavouka PlayOff o konečné 1-4. místo. Další týmy ze 3. a 4. míst se utkaly s týmy z druhé skuiny o 5.-8. místo a stejným způsobem se odehrálo i u týmů u 5. a 6. místa z obou skupin o 9.-12. místo   O 7. místo hráli družstva SKN Brno (K. Brandejský, R. Helcel) s SKN Brno (ženy - J. Mazuchová, D. Hajíčková), nakonec z důvodu málo času se nehrály obě dvouhry, ale jen čtyřhra. Z 1. místa se radovalo družstvo SKN Plzeň  „A“ (Jaroslav Helus a Michal Kratochvíl), 2. místo obsadilo družstvo SK Olympia Praha „A“ (David Grym a Roman Šlechta), na 3. místě družstev se umístil SKN Plzeň „B“(Zdeněk Bureš a Ivo Mimra) a na čtvrtém místě družstev  SKN Brno „A“ (Ľubomír Gašparovič a Petr Racek). Po ukončení soutěže bylo vyhlašování výsledků. Předávaly se poháry a diplomy, kteří se umístili na 1. - 4. místě. Vítězné družstvo dostalo velký putovní pohár. Celkové mistrovství se nám povedlo a věřím, že soutěžící odcházeli spokojeni.